Povídka: Strach, boj, láska, přátelství. ...Clik...
Blogem měsíce dubna se stává *Deni*
Prosím o hlas ....Clik.... (Jako Ell-i)
Projekt: Píšeme pro Vás ...Zapiš se...

Úvaha: Život ve válce.

15. března 2013 v 22:50 | Ell-i |  ♥ Úvahy ♥

Asi se ptáte, proč jsem si vybrala tak smutné a nehezké téma, kterým je válka. Má odpověď zní: V posledních dnech jsem se o život ve válce začala zajímat, nejenže ho probíráme v dějepise, ale podívala jsem se na hodně válečných filmů a na internetu našla spoustu zajímavých článků, které mě zaujali. Donutilo mě to se zamyslet a porovnat rozdíly dnešní doby a doby za války.

Jaká byla za války společnost? Kamkoli jste se podívali, všude jste viděli strach, nenávist, hněv a co bylo nejhorší? Ukázalo se, že ani nejlepšímu příteli nemůžete věřit. Všichni měli strach z gestapa, každý na každém rohu viděl udavače a kolaboranta. Mnohdy se lidé báli vyjít na ulici, aby se náhodou někomu nezprotivily a on je neudal. Ale i v této době nesvobody a diktátorství se najde něco, co v dnešní době vídáme jen málo, kde. Lidé si všeho vážili. Vážili si každého svítání a západu slunce, protože nevěděli, kolikrát ještě budou mít možnost, tuto krásu spatřit. Lidé usínali a nevěděli, jestli se dožijí rána, proto si užívali každou vteřinu strávenou po boku svých nejbližších. Vážili si všeho. Malého náznaku radosti, protože ten byl ve válce nedostatkovým zbožím. Chránili své děti a modlili se, aby ony válku přežili. Zaráží mě jedna věc. Nejde mi na rozum, proč v době nenávisti měli lidé sílu dávat svým blízkým tolik lásky? V dnešní době je to obráceně. Žijeme si spokojeně, nic nám nehrozí, bereme jako samozřejmost, že se ráno vzbudíme a uvidíme maminku a tatínka. Nemáme ani čas si uvědomit, jaká je to vzácná chvíle. Všechno vnímáme, ale nepozastavujeme se nad tím. Nepřemýšlíme o kráse východu a západu slunce, protože dobře víme, že zítra vyjde a zapadne zas. Není to škoda? Každý by se měl zkusit na chvíli zastavit, nadechnout se a říct si: "Jsem tak rád, že zase vidím maminku a tatínka,"

Velkým problémem zejména ve druhé světové válce byli Židé. Komu, co udělali, že se s nimi zacházelo jako se zvířaty? Ne, oni s nimi zacházeli ještě mnohem hůře. Chovali se k nim, jako ke špíně, které se bylo potřeba zbavit za každou cenu. Vždy Židé byli lidé, stejně jako my, stejně jako Hitler, stejně jako všichni jeho spojenci i nepřátelé. Měli city, jako každý člověk. Jen protože vyznávali jinou víru byli odsuzováni a krutě zabíjeni? Lidé, co se na vraždění Židů podíleli nemohli mít svědomí, a nebo už byli zvyklí a nepřišlo jim to. Bylo jim jedno, kdo umře pod jejich rukama, jestli muž, žena nebo dítě. Nehleděli na to, jestli je mladý, starý, vysoký, hezký… Viděli v nich jenom Žida a to jim stačilo. Poslali je do "pracovních" nebo koncentračních táborů a tam jim ubližovali, bili je, ponižovali a zabíjeli. Drželi je ve strašných podmínkách, kde by ani krysa nežila. Nedostávali najíst, byli prostě oděni to, co si vytrpěli, nejde ani pospat. Lidé, co si tímto prošli a přežili si nesou následku po celý život. Nikdo jim nevymaže vzpomínky na zkažené dětství. Němci nejvíce ublížili dětem. Vzali jim rodiče a tím i jejich lásku, vzali jim radostná léta bezstarosti a nahradili je těžkou prací, pláčem a mnohdy i smrtí. Opravdu mě udivuje, jak moc Židy nenáviděli. Víte, co považuji za největší chybu? Že Němci, kteří se na této hanebnosti podepsali, byli zastřeleni. Tohle není vhodný trest, tohle je pro ně vysvobození. Být na místě těch střelců, všechny dozorce bych zavřela do koncentračních táborů a všechno jim vrátili. Nic jiného by si nezasloužili, protože tohle nejsou lidi, tohle nejsou ani zvířata. Nevím, jak ty "lidi" pojmenovat, jestli to vůbec nějak jde.

Fanatismus? Ano, i tento problém se ve své plné kráse objevil ve druhé světové válce. Přemýšlela jsem to, kdybych žila v té době, jestli bych propadala fanatismu, jestli bych uvěřila těm lžím? Těžko říci, proto se nemohu ani divit lidem, kteří podlehli. Oni sami nevěděli, čemu věřit, co je dobře a co špatně. Říkáte se, že lidé ze strachu dělají hrozné věci. Fanatismu hodně nahrával strach, který byl vyvíjen nejen na české obyvatelstvo z Berlína a celého Německa. Všude poslouchali, jak je Hitler pozvedne k hladině, jak se jim dobře povede mezi čistou rasou. Musíme si, ale fanatismus rozdělit na dvě skupiny. První skupina, do té spadávali Hitlerovi sympatizanti. Tato skupina si sice vybrala špatně, ale ještě bych ji pochopila. Báli se, a proto raději se vším souhlasili, ale ta druhá je už mnohem horší. Do druhé skupiny patřili lidé, kteří už byli tak zmatení, že přišli o zdraví rozum. Zakládali "nemocnice", kam vozili jen vybrané lidi (museli mít blond vlasy a modré oči) a tam se snažili "vytvořit" jejich vysněnou dokonalou rasu. Tyhle lidé museli být psychicky narušení, jinak si to prostě nedokážu vysvětlit. Každý jsme, takový jaký jsme. Někdo je hnědovlasý jiný zrzavý, někdo hnědooký jiný má zelené oči. Takhle to máme před určený a nikdo, ani Hitler neměl právo, nemá právo a nikdy mít právo nebude na to, aby nás měnil.

Na závěr své úvahy, bych chtěla připomenout, že není od věci někdy poděkovat a vážit si toho, co pro nás rodiče, přátelé, učitelé a všichni kolem nás dělají. Za všechny doufám, že se minulost, již nikdy nebude opakovat!

P.S asi to nikdo číst nebudete, ale kdyby jenom přece :) Napište, co si o tom myslíte :) díky Ell-i
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Katy Katy | Web | 16. března 2013 v 10:01 | Reagovat

Ten první odstavec. Naprosto s tebou souhlasím. Já se snažím radovat se z každé maličkosti ať už je to ten západ slunce, který vidím každý den z okna obýváku, nebo že mi vyrostl nový květ na orchiei.. Často se také potýkám s nepochopením. Vždyť je to normální.
Jak říkáš lidi jsou pohodlný, zvyklí, a ničeho si už naváží.

K těm židům. I Hitler byl z části žid. Hnědé oči, tmavé vlasy. Pokritec a ha*zl. Pust si film V temnote. Je to polský krásný film o zidech jak se schovavaji v kanalech a jak se o ne stara jeden chlapik. Já to vazne krasny strhujici a napinavy film. Najdes ho na ulozto ;)
Jak píšeš o těch dozorcích. Všechny nezastřelili. Ti hajzlové měli nahrabaný prachy a odebrali se na rovník. Tam už je nikdy nikdo nenašel. Třeba jak ten doktor, který dělal na lidech pokusy. Už nevím jak se jmenoval.
O tom, že zakládali nemocnice je pro mě novinka. Ježiši ty lidi jsou vazne ovce!! To je děsny.
Koukala jsem na jeden dokument a tam psali primo a obyvatelich nemecka. Že sami nevedeli cemu verit a pak meli strasny strach. Bylo i trestne nemit v knihovne knizku mein kampf a kazdy ji musel precist. Druha svetova valka je proste tema samo pro sebe a dalo by se o nem mluvit hodiny a hodiny. A to do toho nezahrnuju valku ve vietnamu. Tam to byl dalsi mazec.

2 Katy Katy | Web | 16. března 2013 v 10:01 | Reagovat

Ještě jsem chtěla říct, že článek je napsaný skvěle a ten kdo si to nepřečte je divnej :D

3 Miss Nothing Miss Nothing | Web | 16. března 2013 v 10:57 | Reagovat

Napsalas to úžasně. Hezky, a úplně si to vystihla. Mám na to stejný názor. Ta doba musela být strašná.
O těch "nemocnicích" jsem taky slyšela. Vážně nechápu, jak tohle někdo mohl dělat. Jasně, ta touha po moci byla silná, ale co je moc, to je moc...

4 † Therr † † Therr † | Web | 16. března 2013 v 14:20 | Reagovat

Nádherně napsáno. Občas bych chtěla válku zažít. Chtěla bych vědět jaké to je, když kolem lítají náboje. Všude lítají stíhačky a ... muselo to být velmi zajímavé v té době co byli války.

5 Mary Mary | Web | 16. března 2013 v 14:21 | Reagovat

napísala si to veľmi pekne ! :D
nechcela by som žiť v období vojen.. :(

6 Burcu Burcu | Web | 16. března 2013 v 16:17 | Reagovat

moc krásné  :)
My jsme  uvahu o válce psali  nedávno ve škole :)
jsem zvědavá co dotanu :)Když ve škole berem v dějepise válku tak mě to i baví je to hrozně zajímavý :)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
P.s.V pondělí můj blog oslaví 4.narozeniny  a zítra bude u mě na blog tak trochu PÁRTY celej den (teda každou hodinu tam bude nějáka zábava ) Byla bych ráda kdyby ses zítra během dne zastavila a zasoutěžila nebo něco :)

7 Poppy Poppy | Web | 16. března 2013 v 18:40 | Reagovat

Uff... popravdě se mi to moc nechce číst :D už se musím učit, takže zrovna teď nejsem hrrr do čtení slohovek. :D

8 Dellaine Dellaine | 30. března 2013 v 22:19 | Reagovat

Krásně napsáno!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama